Jednou z výhod moderní doby je snadný přístup k informacím. To platí zvláště dnes v době internetu, kdy si každý může během pár vteřin zjistit cokoliv, co jej zajímá. Díky by měla být komunikace mnohem snazší, avšak tak tomu není.
S jejich nástupem se však začaly objevovat i obavy z jejich zneužití. Koneckonců volný přístup k informacím ani zdaleka neznamená, že je všichni budou využívat rozumně. Přeci jen, zdaleka ne vše, co se dá na síti najít, je zcela bezpečné.
K tomu se navíc přidává i možnost zneužití k nejrůznějším účelům. To může být zvláště nebezpečné, a dokonce v některých případech mít i vliv na veřejné mínění a dokonce i na chod státu. Není tedy divu, že se tuto možnost snaží využít mnoho lidí, a to nejen z politické scény.
V současnosti jsou asi největším problémem dezinformace, tedy úmyslné šíření falešných zpráv a vydávání je za skutečnost. Tato metoda byla poměrně známa již předtím, avšak v době pandemie a následné války na Ukrajině dosáhla zcela nových mezí.
Cílem obvykle bývá podpora určitého politického režimu, snaha se obohatit, případně oboje zároveň. Často se přitom využívá pocitů strachů a frustrace, které se snaží ještě zvyšovat. Obvyklé je také nabízení rychlých a zkratkovitých řešení různých problémů, které společnost trápí.
Ovšem dezinformace, jakkoliv jsou nebezpečné, rozhodně nejsou tím jediným, co díky volnému přístupu k internetu hrozí. Zdaleka ne vše, co zde najdeme, je totiž pravda. Mnoho lidí však má problém rozeznat pravdu, zvláště pokud neodpovídá jejich pohledu na svět.
Posledním, o čem se zmíníme, jsou nejrůznější podvodníci. Ti anonymitu internetu vítají, neboť jim jejich práci značně usnadňuje. To platí i o možnostech platby přes internet, které jsou v některých případech v podstatě nevysledovatelné.
Proto je dobré si vždy dávat pozor. Ještě mnohem více než kdekoliv jinde zde totiž platí ono známé „důvěřuj, ale prověřuj“.