První bodová svítidla se objevila v pilotních projektech bytových architektů přibližně v druhé polovině dvacátého století. Tehdy šlo o nesmělé řešení využít světelný směrový kužel k vytvoření jedinečné atmosféry jídelního koutu a obývacího pokoje. Směrové reflektory zpočátku provázely několik výstavních veletrhů, ovšem brzy na to museli výrobci reagovat na zvýšený zájem zákazníků o tyto produkty.
Bodové osvětlení je veskrze unikátním výtvorem, zvládne totiž osvítit jak celou místnost, tak pouze její část – temné zákoutí, roh, stropní výklenek, květinové zátiší, pracovní nebo odpočinkový prostor, a to buď docela nenápadnou formou zapuštěných reflektorů pod úroveň terénu, anebo doplňkovými svítidly externími.
Další sektor, kde najdou uplatnění poměrně často, jsou vitríny s vystavenými exponáty nebo zbožím, kde je nutné zachovat dostatek prostoru v uzavřeném boxu a nasvítit výrobek pouze z určitého úhlu. Setkáte se ovšem s nimi i v restauracích a barech, ve sportovních areálech, osazují se jimi vestavěné nábytkové sestavy a jsou součástí stropních podhledů předsíní, schodišť atp.
V českých domácnostech se tímto způsobem poměrně často vybavují kuchyně, koupelny a toalety, kde je směrové světlo ideální, a zároveň se svítidlo dobře udržuje v čistotě a především nepřekáží.
Výhody bodových svítidel
- Nevyžadují žádný kryt svítidla, který zabírá prostor v místnosti, to také usnadňuje práci bytovým architektům při návrzích interiérových řešení. Hodí se ke všem koncepcím obytných prostor a k různým typům nábytku včetně stylu retro nebo rustikal.
- Lze s nimi nasvítit jakýkoli prostor podle požadavků, jsou to světla směrová a usazují se do svítidel s otočnými paticemi.
- Jsou poměrně levné a drahý není ani jejich provoz.
Problematické skutečnosti
- Každá věc má i své stinné stránky, u bodových svítidel je to především obtížnější instalace světelného zdroje, která vyžaduje zpravidla zásah odborníka.
- Halogenové reflektorové žárovky vydávají příliš ostré světlo, které nelze využít všude, nehodí se například do ložnice nebo do dětského pokoje, kde si malé děti hrají.
- Problematický je i velký kontrastní poměr mezi nasvětlenou plochou a zbytkem místnosti, volit vhodné místo pro tato svítidla je někdy obtížné, přičemž výsledek nemusí přesně odpovídat našim estetickým představám.